utorok 3. mája 2016

Prvomájový víkend

Predpoveď počasia na tento víkend nebola práve dobrá (sobota popoľudni zamračené nedeľa dážď) tak som sa rozhodol pozrieť, čo robia zubre v obore u Topoľčianok.
V sobotu ráno pred ôsmou som na ceste- pred Sliačami stretávam partiu cyklistov na horákoch- po chvíli odbočujú do hory smer horáreň. Vystúpam ponad Skýcov a potom cesta klesá až pred Topoľčianky k odbočke a chatu Stanovisko a obore. Tu opúšťam rušnú premávkua ponáram sa do tieňa stromov a za spevu vtáčikov cesta ubieha údolím potoka Topoľnice. Bývalé domy lesníkov sú teraz obývané chatármi. Práve u malej osady- na križovatke ku obore sa vynára z hory partija cyklistov, ktorí odbočili do hory pred Sliačami- asi poznajú cestu cez horu. Pretože práve oddychujem, predbiehajú ma a po chvíli mizia za zákrutou smerom k obore- máme stejný cieľ.
O desať minút som na mieste- je tu okrem už zmiňovaných cyklistov aj množstvo ďaľších a aj rodiny s deťmi- pekné počasie treba využiť! Stádo zubrov poliháva znudene a netečne pri ohrade, ktorá je z bezpečnostných dôvodov oddelená meter vzdialenou páskou. Novopostavená vyhliadka umožňuje pozrieť a aj odfotiť si zvieratá bez nebezpečia zranenia.Spravím pár záberov a klesám po úzkej asfaltke smerom na Lovce, Žikavu a Topoľčianky. S prekvapením zaznamenávam svieže lístie orechov, ktoré je u nás spálené mrazom- tu asi mráz nebol, čo potvrdzuje aj rašiacia réva vinohradu v Topoľčiankách.
Tu si dávam prestávku- a spolu s cyklistami cykloklubu Nová Baňa a ďaľšími dopĺňam kalórie oblátkou a bylinkovým domácim čajom. Pretože začína pofukovať a cyklisti prichádzajúci z Hrušova sú zablatení až po uši- upúšťam od zámeru pozrieť sa na Hrušov cez štále a vraciam sa po silnici. Po necelej hodinke som na Skýcove a potom už fičím dolu kopcom až na Sliače a doma zosadám o tretej po 79-tich km za pekného počasia.
Nedeľu využívam na krátke "vyjazdenie", pretože je zamračené, chladnejšie a fúka vietor. Vyberám si trasu cez Brodzany na Ondrej chatu a Hlboké do Kolačna- odtiaľ cez Uherce a Pacov do Hornej Vsi a cez Osľany domov. Za Brodzanmi vystúpam horou ku Ondrej chate a ďaľej na osadu Hlboké. Odtiaľ cez Kolačno a okolo priehrady v Uherciach po lesnej ceste na Pacov a Hornú Ves. Z Hornej Vsi klesanie k Oslanom, cez M.Uherce a Šimonovany som po 30-tich km doma......
Studnička pod chatou Ondrej

Kríž v májovej úprave

Žiadne komentáre: