nedeľa 11. septembra 2016

Moravský okruh

Po dlhšej dobe sa črtá ustálenejšie počasie na viac ako tri dni, čoho treba využiť k návšteve moravských susedov. Pobalenie vecí a stanovenie trasy je dielom okamihu- termín je daný vhodným počasím- od piatku do pondelka (29.8-1.9). Pre istotu volám kamarátovi, či sa zúčastní- súhlasí.
Piatkové ráno je teplé- stretávame sa v lokálke do Trenčína. Odtiaľ už zapájame do putovania naše telá a pomalu si zvykáme na naložené bicykle a monotónne "bušenie" do pedálov. Za Nemšovou už je všetko "v norme" a pravideľné tempo narušuje iba členitý terén.
Prvá zastávka na oddych je Brumov, ďaľšia tradične Horní Lideč a poľudňajšia v Bystřičke- na každej doplníme kalórie Tatrankou, misli tyčinkou či BeBe keksíkom podľa chuti a tekutiny jednou orosenou desinkou.
V Bystřičke testujeme novú trasu mimo hl.cesty, ktorá nás "vyklopí" na hlavnú až vo Val.Mezu- osvedčila sa, je mimo rušnej premávky, vedie súbežne s hl. ťahom a je tu pokoj. Cesta nám ubieha, vietor je iba mierny, teplota znesiteľná a v Jakubčovicích je v podvečer posledná "občerstvovačka". Odpočatí a posilnení trielime po rovinke- za Klokočůvkem po ľavotočivej zákrute začína nebadané stúpanie k Vítkovu. Je po šiestej a vpravo za potôčikom 50m od cesty sa núka na noc opustená žel.zastávka s prístreškom proti príp. dažďu- neváhame a ideme na obhliadku. Keď odstavíme biky, objaví sa znenazdajky pán- pýta sa, čo nás priviedlo. Po oznamu, že tu chceme stráviť noc, sa dozvedáme, že budovu vlastnia ochranári a prenajímajú ju na pobyt záujemcom- s jedným práve hovoríme, ďaľší dorazia behom večera. Nemá nič proti a aby nás nerušili- odomyká nám čakáreň, kde sa môžme(ak chceme) na noc uložiť(nemusíme stavať stany). Ukazuje nám pumpu a kadibudku- keď sa "udomácníme", pozýva na "lahváča". Ubytko prvotriedne, spokojnosť veliká- ďakujeme a "nájomnú zmluvu" pečatíme jednou Plzňou. Po chvíli je tu prvé auto- prišli kamaráti z L.Mikuláša (teda krajani) a vlakom o deviatej ďaľší traja- zvyšok dorazí vlakom o desiatej.
Potom ide vlak až o štvrtej- inak je pokoj.
Noc je teplá, nebo jasné a plné hviezd- ráno však ide para od úst(je necelých 10°C). Vstávame po piatej, nasleduje "pumpová" hygiena, raňajky, pobalenie, úklid a o siedmej odchod- obyvatelia ešte spia. Vítkov je tu "cobydup", doplňujeme potraviny a pokračujeme smer Kružberk. Na odbočke tabuľa informuje o oprave hrádze a cesty- budeme sa musieť terigať po obchádzke. Vyberáme si z mapy cestu po ľavej strane jazera, následnej priehrady Dlouhé Stráně. Cesta dává zabrať- klesá a stúpa od 8 do 14% a nemá konca. Nasledujúce 5km-ové klesanie je sťa odmena- stojíme vo Valšove. Sedem km do Bruntálu už je v pohode. Na cintoríne dám do poriadku pomník na hrobe rodičov a ideme sa okúpať a "ubytovať" k priehrade Slezká Harta za Mezinou. Na mieste je šesť stanov rybárov, kopa kúpajúcich sa a tak si vyberáme miesto u lesíka- k vode je to 50m- postavíme stany a ideme si zaplávať. K večeru ostávajú iba rybári a my- ostatní odišli. Varím polievku a po jedle sa ukladám spať.
Ráno som hore o piatej- kamarát má polnoc- idem na WC, hygiena a pomalu balím. Stan je mokrý od rosy ako po daždi- bude musieť vyschnúť večer. O pol hodiny mám vnútrajšok sbalený- Peter vylieza a uteká na WC. Ja pomaly ukladám veci do brašien, skladám mokrý stan a potom raňajkujem banán. Po dohovore sa rozhodujeme prejsť vlakom z Bruntálu do Olomouca a odtiaľ na Přerov, Vsetín a Trenčín. Vlak odchádza z Bruntálu o 7.43hod- mali bysme byť na stanici o pol v pohode, keď vyrazíme do siedmej. Plán však narušuje Peter- nevie nájsť gumicuk na pripevnenie spacáku k nosiču. Núkam mu svôj náhradný(však večer ho nájde), ale zmätkuje a tvrdohlavo vybaluje pobalené veci, tak odchádzam-však ma dohoní. Nakoniec ma dobehol po chvíli- nenašiel. Na stanici sme v predstihu, nastupujeme a už cesta do Olomouca ubieha. Pred deviatou opúšťame Olomouc. Za mestom nás prekvapuje zákaz vjazdu cyklistov na výpadovku- musíme po bočných cestách. Ešteže nás netlačí čas a počasie- prechádzame cez Přerov, v Mošteniciach sa osviežime minerálkou a pokračujeme smer Otrokovice. Bohužiaľ sme voľakde zle odbočili a ideme smerom na Holešov, Fryšták a Zlín- čo už, naspäť nepôjdeme. Zo Zlína 6km stúpame (8-10%), nasleduje padák do Bohuslavic a "odpočinková občerstvovačka" Šarovy. Pretože se blíží siedma, začíname hľadať miesto na noc. Na mape je po dvoch km rybník- to by mohlo byť ono. Cesta klesá, rybník nikde a sú tu Březolupy. Na mape je značka kempu- ozaj je tu a tak  po formalitách staváme stany na lúčke pod stromom, zatiaľ čo robíme hygienu,stany usychajú. Ideme do nedaľekého šenku niečo "zahryznúť" a dať si na záver dňa pivko. O desiatej už spokojne odfukujeme.
Ráno je teplo- teda žiadna rosa, stany suché. Do posledného dňa vyrážame pred ôsmou a v prvej dedine na križovatke skúmame ukazateľ, "hovoriaci" o odbočke na Uh.Brod. Nemuseli by sme sa motať v U.Hradišti, je to o pár km kratšie a mimo hlavnú- odbáčame vľavo a to nevieme aká "skratka"to je! Po pohodovej rovinke sa cesta za Častkovom začína kruto dvíhať- ťažké prevody sú v permanenci celých 5km, nasleduje párkilometrový zošup a aby sme nevyšli zo cviku, pred Uh.Brodom cez 3km "opakovania". Do mesta sa spúšťame opatrne po hrboch a dierach- pred námestím to vylepšuje kilometrová dlažba. V meste u Kauflandu Peter tradične musí "doplniť zásoby" a pretože viem ako mu to trvá, pokračujem smerom Mikulčin vrch- však ma dohoní: Nepríjemné nekryté a dlhé stúpanie za mestom mám za sebou- chvíľu oddychujem a už je tu. Musel riadne uháňať- stál som sotva 15min. Pred nami posledný 3km- ový nepríjemný stupák je krytý stromami, tak sa dá v pohode. Hore v reštike "pitná" prestávka a už to "odsýpa"- klesáme až k Trenčínu. Pred mestom sa zrazu zotmelo a počuť zvláštny zvuk- práve prechádzame okolo čakárne busu, keď mi to dôjde. Stíhame zastaviť a ukryť sa, keď husté obrovské kvapky bubnujú na strechu- mali sme šťastie, na nekrytom miesta by z nás boli vodníci v okamihu. Po polhodinke už iba husto a drobno prší- pod pláštenkami ideme na vlak. stanicu. Tam máme opäť šťastie- vlak odchádza o 7min. Rýchlo kúpiť lístky a dostať sa na 2.nástupisko (schody dole/hore s ťakými bicykľami), nastúpiť a vlak odchádza.
Výstup v Ostraticiach a 7km do Partizánskeho je už brnkačka- vydarený výlet je za nami!

Žiadne komentáre: